Najnowsze wpisy, strona 7


Szepty gwiazd, Anna Łajkowska
Autor: ilona_czyta
11 listopada 2019, 22:37
Książka „Szepty gwiazd” Anny Łajkowskiej to powieść obyczajowa. Akcja dzieje się w Polsce w grudniu. Zbliża się Boże Narodzenie. Bohaterka Agata rozstała się z mężem i została sama z synem, bo Jacek odszedł do kochanki Joanny. Grażyna ma rodzinę i pragnie dalej studiować. Witek i Jagoda wychowują córkę Martynkę. Spodziewają się drugiego dziecka. Okazało się po badaniach prenatalnych ze może być chore na Zespół Downa. Jest jeszcze lekarz Konrad, który stracił żonę w wypadku samochodowym, zainteresował się w szpitalu Agatą. Przygody bohaterów zwiążą się w wyjątkowym,magicznym, świątecznym czasie.
* * *

Książka świąteczna w listopadzie, dlaczego nie?! Pierwszy raz mam do czynienia z pisarstwem pani Anna Łajkowskiej. Ostatnio często spotykam się z nowymi autorami, o których nigdy nie słyszałam. Styl autorki jest bogaty. Czyta się lekko i z nutką nostalgii. Fabuła mnie na początku nie wciągnęła, nie czułam klimatu świąt. Nastawiłam się, że ta książka będzie wesoła. W święta zazwyczaj nie kłócimy się, wybaczamy sobie różnego rodzaju spory. Jak dla mnie, za dużo w niej jest wątków i rodzin, na początku nie mogłam się połapać, natłok postaci. W tle mamy wiele problemów, takich jak śmierć mamy, choroba dziecka,zdrada. Kilka razy zdarzyło się, że bohaterowie recenzują tę książkę, nie miałam pojęcia w jakim celu autorka to zawarła w powieści. Zakończenie jest otwarte i tak naprawdę możemy się domyślać jak zakończyła się ich historia. Ostatnio natrafiłam na pierwsze wydanie tej książki i powiem, że okładka jest ładniejsza w tej obecnej co przeczytałam. Czuć w niej bardziej świąteczną atmosferę i jest bardzo klimatyczna. Mi nawet ta opowieść przypadła do gustu, pełna emocji i często towarzyszy w niej smutek, czasem nawet łezka się w oku kręciła. Polecam. Godna do polecenia na jesienne i zimowe wieczory.

 

 

Autor: Anna Łajkowska 

Wydawnictwo: Dragon 

Ocena: 4/5 

Tytuł: Szepty gwiazd 

"W niemieckim domu", Annette Hess...
Autor: ilona_czyta
03 listopada 2019, 13:12
Recenzja: „W niemieckim domu” Anette Hess to powieść historyczno-obyczajowa z wątkiem miłosnym. Akcja dzieje się w Niemczech lata 60te. Młoda Niemka Ewa otrzymuje zlecenie pracy jako tłumacz w procesie zbrodniarzy hitlerowskich służących w Auschwitz. Rodzice i narzeczony są temu przeciwni, ale ona stawia na swoim, podejmuje się tego trudnego zadania, na przekór wszystkim, ale także na początku na przekór sobie. Co wyjdzie na jaw w trakcie śledztwa? Jakie tajemnice ukrywają rodzice Ewy? Jaka prawda ujrzy światło dzienne i odmieni życie dziewczyny?


Książka ciężka do czytania. Tematy bardzo wstrząsające, historia ludzi, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. Powieść przedstawia ich makabryczne losy, śmierć w komorze gazowej. Straszne dzieje ludzi wywiezionych i skazanych na obóz zagłady. Dramatyczna historia, którą na szczęście nie musieliśmy przeżywać osobiście, aby taki los nie był nam pisany, wojna to straszna rzecz. Rzesze ludzi zginęło z rąk esesmanów. Ta książka przedstawia ich losy. Czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Powieść bardzo intrygująca, ukazuje okropności wojny i jej skutki. Dobrze napisana i oczami wyobraźni przenosi nas do tego klimatu i tych lat. Zakończenie troszkę inne niż się spodziewałam. Okładka przyciąga wzrok. Polecam dla miłośników tego gatunku. Zapoznajcie się z nią koniecznie.

 

 

 

Autor: Annette Hess 

Tytuł: W niemieckim domu

Ocena: 4/5 

Wydawnictwo: literackie 

Dziewięć ogonów lisa, Michał Palarczyk...
Autor: ilona_czyta
24 października 2019, 19:20
„Dziewięć ogonów lisa” Michała Palarczyka
Czy wyobrażacie sobie dziwny świat pełen magii i niewyobrażalnych rzeczy. Gdzie lisy potrafią zamieniać się w ludzi i odwrotnie. Tak wygląda życie Aidana Trina, dzikiego maga i egzekutora. Młody mężczyzna, który wykonuje wyroki zlecone przez Zakon Magów. Przemierza ziemie w poszukiwaniu lisów, które musi zabić, aby ocalić świat od zagłady. Towarzyszy mu dobra lisica- kobieta Tamao. Ale czy wszystkie lisy są złe i prowadzą do unicestwienia rasy ludzkiej. Przekonacie się czytając tę powieść.


Książka niewiarygodna dla miłośników fantastyki i niezwykłości. Pełna niesamowitej magii, która towarzyszy bohaterom na każdym kroku. „Gdzie dusza człowieka jest ogromnym skupiskiem magii”. Świat nierealny z naszego punktu widzenia, pełen dziwnych stworzeń i ziemców. Powieść napisana fantastycznie, czyta się z ogromnym zainteresowaniem, fabuła wciągająca. Pochłania czytelnika bez reszty. To moje pierwsze spotkanie z panem Michałem, ale mam nadzieje, że nie ostatnie. Napisał bardzo ciekawą i nurtującą książkę. Wymyślony świat, nierealny i nierzeczywisty klimat. Fascynująca historia. Okładka rzuca się w oczy i przyciąga wzrok. Widzimy na niej rudą dziewczynę z lisem. Polecam.

 

 

Autor: Michał Palarczyk 

Tytuł: Dziewięć ogonów lisa 

Wydawnictwo: Manufaktura Słów 

Ocena: 4/5 

Odkąd cię poznałam, Iwona Sobolewska
Autor: ilona_czyta
18 października 2019, 21:47
„Odkąd cię poznałam” Iwony Sobolewskiej to powieść obyczajowa z wątkami miłosnymi. Akcja dzieje się w Polsce. Główna bohaterka Blanka to dziewczyna, która ma w życiu pod górkę. Wychowuje ją tylko ojciec, ponieważ mama zmarła przy porodzie drugiego dziecka. Jest nieśmiała, mało osób do siebie dopuszcza. Któregoś dnia poznaje Piotrka, ale on ma dziewczynę Marcelinę. Blanka podkochuje się w nim bez wzajemności. Jeszcze jest Aleksander, skryty, zamknięty w sobie chłopak. Ciągle jest w pobliżu dziewczyny. Jaka ją czeka przyszłość, u boku Piotrka czy Aleksa?


Na pierwszy rzut oka, co zobaczyłam w tej książce to okładka. Jest bardzo ładna i delikatna. Na rysunku widać kawę, którą uwielbiam. Mogę ją pić całe dnie i marzy mi się ekspres. Zaintrygował mnie opis powieści i stwierdziłam, że muszę ją przeczytać. Nie lubię, gdy prawie cała książka jest opowiadana wspomnieniami, ale ta mnie wciągnęła. Pierwszy raz mam do czynienia z panią Sobolewską i autorka spisała się wyśmienicie. Ostatnio dużo jest powieści o żałobie po bliskich osobach. W tym roku to już nie moje pierwsze spotkanie z takim wątkiem. Czytając czułam radość, ale częściej smutek i współczułam dziewczynie braku mamy, to musi być bolesne przeżycie. Książka przypominała mi bardzo „Krople deszczu”, które czytałam na początku roku z podobnym wątkiem. Moim zdaniem ma ona dobre przesłanie, ponieważ pod wpływem miłości możemy się zmienić i odmienić nasze życie o 180 stopni. Czasem warto wierzyć i nie poddawać się, bo może miłość czai się gdzieś za rogiem. Podsumowując to opowieść o miłości, stracie, depresji i wierzeniu w swoje możliwości. Polecam. Godna przeczytania.

 

 

 

 

Autor: Iwona Sobolewska 

Wydawnictwo: Dragon 

Ocena: 5/5

Tytuł: Odkąd cię poznałam 

"Rysunkowy chłopak" K.N. Haner
Autor: ilona_czyta
18 października 2019, 16:06
„Rysunkowy chłopak” K.N. Haner to powieść obyczajowa. Diana to zwykła dziewczyna, która przechodzi przez okres żałoby, ma coraz gorsze dni, popada w depresję. Straciła brata bliźniaka w wypadku samochodowym. Nie może poradzić sobie ze stratą. Studiuje na uniwersytecie Akademii Sztuk Pięknych. W przykrym incydencie poznaje Vincenta, chłopak uderza w nią samochodem na parkingu szkolnym. To zdarzenie zapoczątkuje nową znajomość Diany, otóż nowo poznany znajomy poznaje ją, że swoim bratem Ryanem. To powoduje, że wszystko się zmienia, zapomina o problemach, zatraca się w uczuciach. Czy Diana zaufa chłopakom? Kogo wybierze, Vincenta, a może Ryana?

Wzięłam tę książkę, by tylko zobaczyć pierwszy rozdział powieści, bo byłam w trakcie czytania innej i się w niej zatraciłam. Historia dziewczyny mnie wciągnęła i oczarowała. Pochłonęłam ją tak naprawdę w dwa dni. Autorkę znam już z innych pozycji, ale ta to coś naprawdę niesamowitego. Kilka razy miałam łzy w oczach. Najlepsza jaką dotąd przeczytałam. Nic dziwnego, że dojrzewała, jak to mawia pani Haner „pięć lat w szufladzie”. Pani Kasia doskonale napisała tę powieść. Mogę ją porównać do Colleen Hoover, która nieraz już wywołała u mnie szok i niedowierzanie, jak teraz ona. Gatunek to New Adult, lekki romans, dla nastolatków, ale oczywiście także dla osób dorosłych. Zakończenie jest zaskakujące i mega mnie wstrząsnęło. Szczerze, myślałam o nim kilka dni. Nie spodziewałam się, takiego końca powieści, wgniata w fotel. Podsumowując to książka o bólu, stracie, żałobie, depresji, ale także bezwarunkowej przyjaźni i miłości. Bardzo emocjonująca i dająca wiele wrażeń, od smutku po radość. Gorąco polecam, godna polecenia. Idealna na jesienne i zimowe wieczory. Pochłoniecie ją w mgnieniu oka, tak jak ja.

 

 

Autor: K. N. Haner 

Wydawnictwo: Editio Red. 

Ocena: 5/5 

Tytuł: Rysunkowy chłopak